Serkan Demirbaş

Evinesa Tekstil Kurucu & CEO


2020 Yılı Türkiye ve Dünya'da Tekstil Sektörüne Dair; 15.01.2020

Liyakat ile ilgili sayısız özdeyiş geçerken insanın aklından, şöyle düşünüyor; biz ne yaparken iyiyiz? Hangi iş elimize yakışıyor? İnsan olmanın temel yürekliliklerinden olan karşılıklı faydaya dayalı alışverişin, yani ticaretin, İpek Yolu’ndan ya da daha eskilerden beri globalleşmeye çalıştığı dünyada, işin ehli olmak her zaman önemli olmuştur.

Türkiye, ev tekstili üretiminde diğer ülkelerle olan sıralamasında ilk 5’teki yerini neredeyse hiç kaybetmemiş, bu alanda hep kuvvetli olmuş, buna bağlı olarak iş gücünden makina parkına, lojistik yeteneklerinden hammadde teminine her alanda işi eline yakıştırmış, kendini sürekli geliştirmiş bir ülkedir. 8 milyar dolarlık iç pazar hacmi, 4.000 civarı üreticisi ile kendi içinde bile dinamik hareket edebilen sektör, bu avantajla tüm dünyada hatrı sayılır bir pazar payıyla ilk 5’teki yerini hep garantiye almıştır.

Rekabet ettiğimiz diğer ülkelerin dünyadaki yerlerine baktığımızda ise lojistik avantajını hesaba katarsak en kısa sürede tedarik, en iyi ulaşım noktaları, en kaliteli üretim gibi faktörleri de göz önünde bulundurduğumuzda, ev tekstiline ihtiyacı olan, gece yatarken üzerini örtmek için, yıkadığında yüzünü silmek için, masasının üstüne sermek için dokunmuş kumaştan mamul bir şeye ihtiyacı olan 7 milyar insanın gözünde bunu alabilmek için en iyi yerin Türkiye olduğunu görüyoruz.

Bunların hepsini üst üste koyduğumuzda, ev tekstili üretimini iş edinmek, kaliteyi, zamanında teslimi, müşteri memnuniyetini, uygun fiyat politikasını kimsenin yapmadığı kadar iyi yapmak, bu konuda en iyilerden oluşan Evinesa ekibinin misyonu oldu. Her gün artan müşteri sayımızın bizim işimizin ehli olduğumuzu kanıtlamasının verdiği mutlulukla ve müşterilerimizin yüzünde oluşan gülümsemeyle yolumuza devam ediyor ve bundan büyük bir gurur duyuyoruz.